Aplikace, reference
Mikropyrolýzní jednotky pro výzkum kalů z ČOV
4. čtvrtletí 2019 - 1. čtvrtletí 2020 místo: vědecká pracoviště vysokých školV uvedeném období jsme realizovali návrh i stavbu 2 mikropyrolýzních jednotek. Zákazníkem byla v obou případech vědecká pracoviště vysokých škol, zabývající se mimo jiné výzkumem kalů z průmyslových či komunálních ČOV.
Požadavky na zařízení
Základním požadavkem na obě zařízení byla velikost reaktoru – ta musela zvládnout až 10 litrů dávkovaného materiálu (odpovídá max. 5 kg materiálu, dle konkrétní objemové hmotnosti). Dalšími požadavky byla teplota procesu, v těchto obou zařízeních stanovená na maximum 650 °C (s možností přenastavení až na 700° C) a dále možnost sestavení do jednotlivých samostatně využitelných modulů (vodní hospodářství, plynové hospodářství, či zvětšení kapacity retorty na 20 dm³).








Unikátní řešení technologie
Vzhledem k místům instalace byla pro ohřev reaktoru zvolena technologie elektrických topných odporových válců.
Unikátní je řešení jejich osazení do celé technologie. Společně s izolačními prvky jsou navrženy jako samostatné pohyblivé moduly, které umožňují po procesu odkrýt reaktor a provést jeho vyčištění a vizuální kontrolu.
V případě projektu 2. mikropyrolýzní jednotky je navíc zajímavé její kompletní umístění do mobilního kontejneru, takže je možné v případě potřeby technologii rychle a snadno přepravit na potřebné místo.








Obslužná technologie VŠB-TU Ostrava, centrum ENET
květen 2015 místo: centrum ENET, OstravaV souvislosti s projektem pyrolýzního systému bylo nutné navrhnout a dodat podpůrné technologie, které kromě pyrolýzního systému vytváří obslužné zázemí pro budoucí technologie v centru ENET. Jednalo se především o provozní soubory, které zajišťují hospodaření s provozními médii, kam patří:
- rozvod zemního plynu
- parní hospodářství
- kyslíkové hospodářství
- hospodářství inertních a referenčních plynů
- výroba a rozvod stačeného vzduchu
- chlazení procesní vody
Další provozní soubory zajišťují nakládání se získanými materiálovými frakcemi:
- koksové hospodářství
- nízkotlaký plynojem
- středotlaký plynojem včetně komprese
- hořák zbytkového plynu
Nezbytností pro projekt pyrolýzního systému byla také dieselová elektrocentrála, která je schopna dodávat elektrickou energii pro celé zařízení v případě výpadku a zálohované napájení UPS.
Zajímavostí byla dodávka kyslíkového generátoru, který byl na hale instalován za specifických bezpečnostních podmínek a vyžádal si i stavební úpravy.


Realizace projektu „Pyrolýzní systém“ pro Centrum ENET VŠB-TU Ostrava
leden 2015 místo: centrum ENET, OstravaProjekt spočíval v návrhu, projektování a vlastní stavbě termické jednotky s kapacitou vstupní suroviny 500 kg/h. Jedná se o kontinuální způsob procesu. Tento pyrolýzní systém je umístěn v hale Technologického centra prof. Roubíčka v Ostravě-Vítkovicích.
Technologie je koncipována jako poloprovozní zařízení, které musí být schopné zpracovat širokou škálu materiálů, od biomasy až po drcené pneumatiky. Vzhledem k tomuto požadavku musel být přizpůsoben provozní soubor „Dopravník místní logistiky vstupních surovin“, aby umožnil bezproblémové dávkování různorodých materiálů.
Dalším důležitým provozním uzlem je soubor „Měření a regulace“, jehož součástí je kromě ovládání akčních členů také podrobný monitoring teplot a tlaků ve stanovených místech technologie. Sledovány jsou rovněž toky materiálu, jak na vstupu, tak i výstupních frakcí.
Referenční projekty
- 03
2020 - Navrhli jsme a postavili 2 mikropyrolýzní jednotky pro výzkum kalů z ČOV →
- 05
2015 - Navrhli jsme obslužnou technologii pro VŠB-TU Ostrava, centrum ENET →
- 01
2015 - Realizace projektu „Pyrolýzní systém“ pro Centrum ENET VŠB-TU →

Termická separace = ekologická likvidace a energet. využití tříděných odpadů a biomasy.